Advertisements

Pakatan Harapan: Sejarah, Parti Gabungan & Organisasi PH

Advertisements

Pakatan Harapan yang juga dikenali sebagai PH merupakan gabungan parti politik di bawah kepimpinan Dato’ Seri Dr Anwar Ibrahim.

Ikuti perkongsian kami untuk ketahui dengan lebih lanjut mengenai Parti Pakatan Harapan (PH).

ph

Latar Belakang PH

Ditubuhkan pada tahun 2015 sebagai parti pembangkang, parti ini menyaksikan kemenangan pada pilihan raya ke-14 (PRU14) pada tahun 2018.

Buat pertama dalam sejarah Malaysia, kepimpinan negara diambil daripada genggaman Barisan Nasional apabila Tun Dr Mahathir Mohamad telah dilantik sebagai Perdana Menteri Malaysia ke-8 dan Perdana Menteri pertama dari Pakatan Harapan.

Namun, pemerintahan kerajaan Pakatan Harapan tak bertahan lama apabila Tun Dr Mahathir meletak jawatan sebagai Perdana Menteri pada 24 Februari 2020.

Seiring dengan itu, 26 Ahli Parlimen Parti Pribumi Bersatu Malaysia dan 11 Ahli Parlimen dari Parti Keadilan Rakyat turut menarik diri dari gabungan Pakatan Harapan sehingga menjejaskan majoriti kerajaannya di Parlimen.

Kesannya, PH tumbang dan Perikatan Nasional berjaya memperoleh gabungan untuk majoriti mudah bagi menubuhkan kerajaan di bawah pimpinan Tan Sri Muhyiddin Yassin.

Bantuan Voucher Shopee Sehingga RM500 Untuk Pembaca eCentral Daftar Sekarang!

Sempen pilihan raya umum ke-15, Pakatan Harapan bangkit kembali dengan gabungan parti baharu.

ph

Parti Gabungan Di Bawah Pakatan Harapan

Senarai parti yang bergabung di bawah Pakatan Harapan (PH) adalah :

  • Parti Tindakan Demokratik (DAP)
  • Parti Keadilan Rakyat (PKR)
  • Parti Amanah Negara (Amanah)
  • Pertubuhan Kinabalu Progresif Bersatu (UPKO)
  • Ikatan Demokratik Malaysia (MUDA)

Misi PRU15

Dalam PRU15, Pakatan Harapan mempunyai misi dan visi yang jelas untuk rakyat.

Ketahui apakah tawaran mereka dalam Manifesto PH 2022 : Tawaran Pakatan Harapan Untuk PRU15

Struktur Organisasi Pakatan Harapan

Pengerusi : Dato’ Seri Anwar Ibrahim

Presiden : Dato’ Seri Dr Wan Azizah Wan Ismail

Timbalan Presiden

  • Loke Siew Fook
  • Haji Mohamad Sabu
  • Wilfred Madius Tangau

Naib Presiden

  • Chong Chien Jen
  • Salahuddin Ayub
  • M. Kulasegaran
  • Christina Liew
  • Donald Peter Mojuntin

Ketua Setiausaha : Datuk Seri Saifuddin Nasution Ismail

Bendahari : Datuk Haji Husam Musa

Ketua Wanita : Raj Munni Sabu

Ketua Pemuda : Howard Lee Chuan How

Senarai Calon PRU15

Untuk pilihan raya umum kali ini, Pakatan Harapan dikatakan telah menaruh calon paling ramai berbanding parti lain.

Senarai calon yang bakal bertanding dalam PRU15 untuk PH adalah seperti berikut :

Perlis

  • P.001 Padang Besar – Mohammad bin Saad @ Yahya (AMANAH)
  • P.002 Kangar – Noor Amin Ahmad (PKR)
  • P.003 – Arau – Fathin Amelina Fazlie (PKR)

Kedah

  • P.004 Langkawi – Zabidi Yahya (AMANAH)
  • P.005 Jerlun – Mohamed Fadzil Mohd Ali (PKR)
  • P.006 Kubang Pasu – Aizuddin Ariffin (PKR)
  • P.007 Padang Terap – Muaz Abdullah (AMANAH)
  • P.008 Pokok Sena – Mahfuz Omar (AMANAH)
  • P.009 Alor Setar – Simon Ooi Tze Min (PKR)
  • P.010 Kuala Kedah – Azman Ismail (PKR)
  • P.011 Pendang – Zulkifly Mohamad (PKR)
  • P.012 Jerai – Zulhazmi Shariff (DAP)
  • P.013 Sik – Latifah Md Yatim (AMANAH)
  • P.014 Merbok – Nurin Aina (PKR)
  • P.015 Sungai Petani – Mohammed Taufiq Johari (PKR)
  • P.016 Baling – Johari Abdullah (AMANAH)
  • P.017 Padang Serai – M. Karupaiya (PKR)
  • P.018 Kulim/Bandar Baharu – Saifuddin Nasution Ismail (PKR)

Kelantan

  • P.019 Tumpat – Wan Mohd Johari Wan Omar (AMANAH)
  • P.020 Pengkalan Chepa – Nik Faizah Nik Othman (AMANAH)
  • P.21 Kota Bharu – Hafidzah Mustakim (AMANAH)
  • P.022 Pasir Mas – Husam Musa (PKR)
  • P.023 Rantau Panjang – Wan Shah Jihan Wan Din (AMANAH)
  • P.024 Kubang Kerian – Wan Ahmad Kamil Wan Abdullah (AMANAH)
  • P.025 Bachok – Nor Azmiza binti Mamat (PKR)
  • P.026 Ketereh – Rahimi bin L.Muhamad (PKR)
  • P.027 Tanah Merah – Mohamad Suparadi bin Md Noor (PKR)
  • P.028 Pasir Puteh – Muhammad bin Husain (AMANAH)
  • P.029 Machang – Rosli Allani bin S Abdull Kadir
  • P.030 Jeli – Md Razi Wahab (AMANAH)
  • P.031 Kuala Krai – Mohd Hisyamuddin Ghazali (AMANAH)
  • P.032 Gua Musang – Asharun bin Uji (PKR)

Terengganu

  • P.033 Besut – Abd Rahmad @ Abd Aziz bin Hj Abbas (AMANAH)
  • P.034 Setiu – Mohamad bin Ngah (PKR)
  • P.035 Kuala Nerus – Suhaimi Hashim (AMANAH)
  • P.036 Kuala Terengganu – Raja Kamarul Bahrin Shah (AMANAH)
  • P.037 Marang – Azhar Abd Shukur (AMANAH)
  • P.038 Hulu Terengganu – Alias bin Ismail (PKR)
  • P.039 – Dungun – Mohd Johari b Mohamad (PKR)
  • P.040 Kemaman – Hasuni bin Sudin (PKR)

Pulau Pinang

  • P.041 Kepala Batas – Danial Abdul Majeed (MUDA)
  • P.042 Tasek Gelugor – Nik Abdul Razak Nik Md Redzuan (AMANAH)
  • P.043 Bagan – Lim Guan Eng (DAP)
  • P.044 Permatang Pauh – Nurul Izzah binti Anwar (PKR)
  • P.045 Bukit Mertajam – Steven Sim (DAP)
  • P.046 Batu Kawan – Chow Kon Yeow (DAP)
  • P.047 Nibong Tebal – Fadhlina Sidek (PKR)
  • P.048 Bukit Bendera – Syarleena Abdul Rashid (DAP)
  • P.049 Tanjong – Lim Hui Ying (DAP)
  • P.050 Jelutong – RSN Rayer (DAP)
  • P.051 Bukit Gelugor – Ramkarpal Singh (DAP)
  • P.052 Bayan Baru – Sim Tze Tzin (PKR)
  • P.053 Balik Pulau – Muhammad Bakhtiar bin Wan Chik (PKR)

Perak

  • P.054 Gerik – Ahmad Tarmizi Mohd Jam (DAP)
  • P.055 Lenggong – Jurey Latiff bin Mohd Rosli (PKR)
  • P.056 Larut – Zolkarnain Abidin (AMANAH)
  • P.057 Parit Buntar – Mujahid Yusof Rawa (AMANAH)
  •  P.059 Bukit Gantang- Fakhruldin Mohd Hashim (AMANAH)
  • P.060 Taiping – Wong Kah Woh (DAP)
  • P.061 Padang Rengas – Muhammad Kamil bin Abdul Munim (PKR)
  • P.062 Sungai Siput – Kesavan Subramaniam (PKR)
  • P.063 Tambun – Dato’ Seri Anwar Ibrahim (PKR)
  • P.064 Ipoh Timor – Lee Chuan How (DAP)
  • P.065 Ipoh Barat – M.Kulasegaran (DAP)
  • P.066 Batu Gajah – V. Sivakumar (DAP)
  • P.067 Kuala Kangsar – Ahmad Termizi Ramli (AMANAH)
  • P.068 Beruas – Ngeh Koo Ham (DAP)
  • P.069 Parit – Nurthaqaffah Nordin (AMANAH)
  • P.070 Kampar – Chong Zhemin (DAP)
  • P.071 Gopeng – Tan Kar Hing (PKR)
  • P.072 Tapah – Sawatahy Kandasamy (PKR)
  • P.073 Pasir Salak – Nik Omar bin Nik Ab Aziz (PKR)
  • P.074 Lumut – Mohd Hatta Md Ramli (AMANAH)
  • P.075 Bagan Datok – Shamsul Iskandar @ Yusre bin Mohd Akin (PKR)
  • P.076 Teluk Intan – Nga Kor Ming (DAP)
  • P.077 Tanjung Malim – Chang Lih Kang (PKR)

Pahang

  • P.078 Cameron Highlands – Chiong Yoke Kong (DAP)
  • P.079 Lipis – Tengku Zulpuri Shah Raja Puji (DAP)
  • P.080 Raub – Chow Yu Hui (DAP)
  • P.081 Jerantut – Hassan Basri bin Awang Mat Dahan (PKR)
  • P.082 Indera Mahkota – Zuraidi bin Ismail (PKR)
  • P.083 Kuantan – Fuziah binti Salleh (PKR)
  • P.084 Paya Besar – Ahmad Azam Mohamad Salleh (AMANAH)
  • P.085 Pekan – Mohd Naim bin Zainal Abdin (PKR)
  • P.086 Maran – Ahmad Shuhor Awang (AMANAH)
  • P.087 Kuala Krau – Juhari Osman (AMANAH)
  • P.088 Temerloh – Mohd Hasbie Muda (AMANAH)
  • P.089 Bentong – Young Syufera Othman (DAP)
  • P.090 Bera – Abas bin Awang (PKR)
  • P.091 Rompin – Erman Shah Jaios (PKR)

Selangor

  • P.092 Sabak Bernam – Shamsul Ma’arif Ismail (AMANAH)
  • P.093 Sungai Besar – Saipolyazan Mat Yusop (PKR)
  • P.094 Hulu Selangor – Sathia Prakash Nadarajan (PKR)
  • P.095 Tanjung Karang – Siti Rahayu Baharin (MUDA)
  • P.096 Kuala Selangor – Dzulkefly Ahmad (AMANAH)
  • P.097 Selayang – William Leong (PKR)
  • P.098 Gombak – Amirudin Shari (PKR)
  • P.099 Ampang – Rodziah Ismail (PKR)
  • P.100 Pandan – Rafizi Ramli (PKR)
  • P.101 Hulu Langat – Mohd Sany Hamzan (AMANAH)
  • P.102 Bangi – Syahredzan Johan (DAP)
  • P.103 Puchong – Yeo Bee Yin (DAP)
  • P.104 Subang – Wong Chen (PKR)
  • P.105 Petaling Jaya Lee Chean Chung (PKR)
  • P.106 Damansara – Gobind Singh Deo (DAP)
  • P.107 Sungai Buloh – R. Ramanan (PKR)
  • P.108 Shah Alam – Azli Yusof (AMANAH)
  • P.109 Kapar – Abdullah Sani Abdul Hamid (PKR)
  • P.110 Klang – Ganabatirau Veraman (DAP)
  • P.111 Kota raja – Mohamad Sabu (AMANAH)
  • P.112 Kuala Langat – G.Manivanan (PKR)
  • P.113 Sepang – Raja Munni @ Aiman Athirah (AMANAH)

Wilayah Persekutuan

  • P.114 Kepong – Lim Lip Eng (DAP)
  • P.115 Batu – Prabakaran A/l M Parameswaran (PKR)
  • P.116 Wangsa Maju – Zahir Hassan (PKR)
  • P.117 Segambut – Hannah Yeoh (DAP)
  • P.118 Setiawangsa – Khalid Abd Samad (AMANAH)
  • P.119 Titiwangsa – Khalid Abd Samad (AMANAH)
  • P.120 Bukit Bintang – Fong Kui Lun (DAP)
  • P.121 Lembah Pantai – Ahmad Fahmi Mohamed Fadzil (PKR)
  • P.122 Seputeh – Teresa Kok (DAP)
  • P.123 Cheras – Tan Kok Wai (DAP)
  • P.124 Bandar Tun Razak – Dato’ Seri Dr Wan Azizah Wan Ismail (PKR)
  • P.125 Putrajaya – Noraishah Mydin Abdul Aziz (PKR)

Negeri Sembilan

  • P.126 Jelebu – Zulkefly Mohamad bin Omar (AMANAH)
  • P.127 Jempol – Norwani Ahmat (AMANAH)
  • P.128 Seremban – Loke Siew Fook (Anthony Loke) (DAP)
  • P.129 Kuala Pilah – Nor Azman Mohamad (PKR)
  • P.130 Rasah – Cha Kee Chin (DAP)
  • P.131 Rembau – Jufitri bin Joha (PKR)
  • P.132 Port Dickson – Aminuddin bin Harun (PKR)
  • P.133 Tampin – Muhammad Faiz Fadzil (AMANAH)

Melaka

  • P.134 Masjid Tnaah – Mutalib Uthman (MUDA)
  • P.135 Alor Gajah – Adly Zahari
  • P.136 Tangga Batu – Rusnah binti Aluai (PKR)
  • P.137 Hang Tuah Jaya – Adam Adli bin Abd Halim (PKR)
  • P.138 Kota Melaka – Khoo Poay Tiong (DAP)
  • P.139 Jasin – Harun Mohamed (AMANAH)

Johor

  • P.140 Segamat – Yuneswaran a/l Ramaraj (PKR)
  • P.141 Sekijang – Zaliha binti Mustafa (PKR)
  • P.142 Labis – Pang Hok Liong (DAP)
  • P.143 Pagoh – Iskandar Shah bin Abd Rahman (PKR)
  • P.144 Ledang – Syed Ibrahim Syed Noh (PKR)
  • P.145 Bakri – Tan Hong Pin (DAP)
  • P.146 Muar – Syed Saddiq (MUDA)
  • P.147 Parit Sulong – Mohd Faizal Dolah (AMANAH)
  • P.148 Ayer Hitam – Sheikh Omar (DAP)
  • P.149 Sri Gading – Aminolhuda Hassan (AMANAH)
  • P.150 Batu Pahat – Onn bin Abu Bakar (PKR)
  • P.151 Simpang Renggam – Maszlee Malik (PKR)
  • P.152 Kluang – Wong Shu Qi (DAP)
  • P.153 Sembrong – Hasni bin Abas (PKR)
  • P.154 Mersing – Fatin Zulaikha Zaidi (DAP)
  • P.155 Tenggara – Zuraidah Zainab binti Mohd Zain (PKR)
  • P.156 Kota Tinggi – Onn Jaafar (AMANAH)
  • P.157 Pengerang – Che Zakaria Mohd Salleh (AMANAH)
  • P.158 Tebrau – Jimmy Puah Wee Tse (PKR)
  • P.159 Pasir Gudang – Hassan bin Abdul Karim (PKR)
  • P.160 Johor Bahru – Akmal Nasrullah bin Mohd Nasir (PKR)
  • P.161 Pulai – Salahuddin Ayub (AMANAH)
  • P.162 Iskandar Puteri – Liew Chin Tong (DAP)
  • P.163 Kulai – Teo Nie Ching (DAP)
  • P.164 Pontian – Shazwan Dzainal (DAP)
  • P.165 Tanjong Piai – Lim Wei Jiet (DAP)

Sabah

  • P.166 Labuan – Ramli Tahir (AMANAH)
  • P.167 Kudat –  Thonny Chee (PKR)
  • P.168 Kota Marudu – Shahrizal Denci (MUDA)
  • P.169 Kota Belud – [email protected] Bangali  
  • P.170 Tuaran – Datuk Seri Wilfred Madius Tangau (UPKO)
  • P.171 Sepanggar – Mustapha @ Mohd Yunus bin Sakmud (PKR)
  • P.172 Kota Kinabalu – Chan Foong Hin
  • P.173 Putatan – Awang Husaini bin Sahari (PKR)
  • P.174 Penampang – Ewon Benedick
  • P.175 Papar – Henry Shim Chee On
  • P.176 Kimanis  – Rowindy Lawrence Odong
  • P.177 Beaufort – Dikin Musah
  • P.178 Sipitang – Lahirul Latigu (AMANAH)
  • P.179 Ranau – Taufik Haji Dahlan (PKR)
  • P.180 Keningau – Grelydia Gillod (PH)
  • P.181 Tenom – Noorita binti Sual
  • P.182 Pensiangan – Sangkar bin Rasam (PKR)
  • P.184 Libaran – Dr Peter Jr Naintin
  • P.185 Batu Sapi – Liau Fui Fui
  • P.186 Sandakan – Vivian Wong Shir Yee
  • P.188 Lahad Datu – Sia Yu Hock
  • P.189 Semporna – Arastam Pandorong
  • P.190 Tawau – Liew Chin Jin (PKR)
  • P.191 Kalabakan – Noraini Abd Ghapur (PKR)

Sarawak

  • P.192 Mas Gading – Mordi Bimol (DAP)
  • P.193 Santubong – Mohamad Zen Peli (AMANAH)
  • P.194 Petra Jaya – Sopian Julaihi
  • P.195 Bandar Kuching – Dr Kelvin Yii (DAP)
  • P.196 Stampin – Chong Chien Jen (DAP)
  • P.197 Kota Samarahan – Abg Abdul Halil Abg Naili (AMANAH)
  • P.198 Puncak Borneo – Diog Dios
  • P.199 Serian – Learry Anak Jabul
  • P.200 Batang Sadong – Lahaji Lahiya (AMANAH)
  • P.201 Batang Lupar – Wel @ Maxwel AK Rojis
  • P.202 Sri Aman – Naga Libau @ Tai Wei Wei
  • P.203 Lubok Antu – Langga Lias
  • P.204 Betong – Patrick Kamis
  • P.205 Saratok – Ibil Jaya
  • P.206 Tanjong Manis – Zainab Suhaili
  • P.207 Igan – Andri Zulkarnaen Hamden
  • P.208 Sarikei – Roderick Wong (DAP)
  • P.210 Kanowit – Joseph Nyambong
  • P.211 Lanang – Alice Lau King Yieng
  • P.212 Sibu – Oscar Ling Chai Yew (DAP)
  • P.213 Mukah – Abdul Jalil Bujang
  • P.214 Selangau – Umpang Sabang , Joseph Usau
  • P.215 Kapit – Pangkas AK Unggang
  • P.216 Hulu Rajang – Abun Sui Anyit
  • P.217 Bintulu – Tony Chiew Chan Yew (DAP)
  • P.218 Sibuti – Zolhaidah Suboh
  • P.219 Miri – Chiew Choon Man
  • P.220 Baram – Roland Engan
  • P.221 Limbang – Racha Balang
  • P.222 Lawas – Hj Japar Suyut

Maklumat Lanjut

Untuk keterangan lanjut mengenai perkembangan PH sempena PRU15, sila ikuti laman Facebook Pakatan Harapan atau laman web https://harapan.my/

Berapa bintang untuk artikel ini?

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Leave a Comment